Warto przeczytać
Wynajem apartamentów premium dla firm i instytucji zagranicznych

Popyt na luksusowe nieruchomości stopniowo rośnie. W Trójmieście da się zauważyć coraz większe zainteresowanie klientów nieruchomościami drogimi i usytuowanymi w najlepszych trójmiejskich lokalizacjach. Nowe Orłowo, Sopot, centrum Gdyni czy pas nadmorski w Gdańsku – to te miejsca budzą obecnie największe zainteresowanie.

Najważniejsze kwestie umowy najmu zawieranej z cudzoziemcem

Dynamiczny rozwój rynku sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na mieszkania dla kluczowych pracowników międzynarodowych korporacji i coraz częściej decydujemy się na zawarcie umowy najmu z cudzoziemcem. Na co zwrócić szczególną uwagę, gdy stroną umowy najmu jest osoba fizyczna w tym przypadku , a nie bezpośrednio korporacja, spółka czy firma?


Aktualnie poszukujemy
Poszukujemy nieruchomości

Aktualnie poszukujemy dla naszych kontrahentów następujących apartamentów i domów (czytaj dalej...)

Polecamy
Nieruchomość inwestycyjna na wynajem

Łączna liczba Polaków mieszkająca w wynajmowanych mieszkaniach przekracza 2 mln osób. Udział najmu w krajowym zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych wynosi ok. 5%, podczas gdy w krajach zachodniej Europy poziom ten osiąga 15-20%. Tendencja wzrostowa sprawia, że w Polsce coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości na wynajem. Jak robić to z głową, by zminimalizować ryzyko inwestycji? O tym rozmawiamy z Agatą Karoliną Lasotą, właścicielką gdyńskiej agencji Lasota Business Consulting.

Najem korporacyjny to pewny zysk

Inwestycje biurowe w Trójmieście rosną jak grzyby po deszczu, rozwija się rynek. Coraz więcej polskich i międzynarodowych korporacji decyduje się na otworzenie swoich oddziałów w naszym regionie. Zwiększa się tym samym zapotrzebowanie na mieszkania dla kluczowych pracowników, kadry managerskiej i zarządzającej. O niuansach i zaletach najmu korporacyjnego rozmawiamy z Agatą Karoliną Lasotą, właścicielką i managerem agencji Lasota Business Consulting Real Estates, oferującą szeroki wybór nowoczesnych apartamentów dostosowanych do tego typu wynajmu.

Nieruchomość premium pod inwestycję

Inwestowanie w nieruchomości od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Kupno mieszkania uważane jest za jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów lokowania kapitału, który daje pewny zysk. W tym segmencie największą stopę zwrotu gwarantują nieruchomości premium. O tym jak dobrze kupić i sprzedać nieruchomość luksusową rozmawiamy z Agatą Karoliną Lasotą, właścicielką kancelarii LB Consulting.

Apartament inwestycyjny niuanse, pułapki, zalety

Właściciele apartamentów chcąc przeznaczyć swoje mieszkanie na wynajem, często stoją przed dylematem, jaką formę wynajmu wybrać – wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy? Warto pamiętać, że przy wynajmie krótkoterminowym mieszkanie musi wyróżniać się innymi cechami, niż przy długoterminowym. Różnica występuje również w stopie zwrotu inwestycji oraz w kosztach i czasie, które trzeba przeznaczyć na szukanie lokatorów. O apartamentach inwestycyjnych rozmawiamy z Agatą Karolina Lasota, właścicielką kancelarii Lasota Business Consulting.

Wynajem nieruchomości premium pobyt przerasta podaż

Ponad 2 miliony Polaków mieszkało w wynajmowanych mieszkaniach na koniec roku 2016. Szacuje się, że na koniec roku 2017 ta liczba zwiększy się o 10 procent. Tak dynamiczny wzrost cieszy zwłaszcza tych, którzy inwestują w nieruchomości, popyt bowiem kształtuje podaż. Jednym z najlepszych rynków nieruchomości inwestycyjnych w Polsce jest Trójmiasto – twierdzi Agata Karolina Lasota, właścicielka kancelarii Lasota Business Consulting.

Agata Karolina Lasota

Apartament inwestycyjny niuanse, pułapki, zalety

Właściciele apartamentów chcąc przeznaczyć swoje mieszkanie na wynajem, często stoją przed dylematem, jaką formę wynajmu wybrać – wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy? Warto pamiętać, że przy wynajmie krótkoterminowym mieszkanie musi wyróżniać się innymi cechami, niż przy długoterminowym. Różnica występuje również w stopie zwrotu inwestycji oraz w kosztach i czasie, które trzeba przeznaczyć na szukanie lokatorów. O apartamentach inwestycyjnych rozmawiamy z Agatą Karolina Lasota, właścicielką kancelarii Lasota Business Consulting.

Trójmiasto to typowy region turystyczny, który corocznie odwiedzany jest przez miliony turystów. Nic tylko kupować apartamenty pod wynajem…

I tak, i nie. Oczywiście, nieruchomość inwestycyjna to dobra lokata kapitału, dająca możliwość ponadprzeciętnej stopy zwrotu. Kupując nieruchomość pod wynajem trzeba przede wszystkim zastanowić się nad formą wynajmu . Zastanowić się i dokładnie policzyć co się bardziej opłaca – wynajem krótkoterminowy, czy długoterminowy.

W Trójmieście bardzo wiele mieszkań funkcjonuje na zasadzie wynajmu krótkoterminowego…

Tak jest w istocie, możemy to porównać z typowym wynajmem na doby. Wynajmującymi są głównie osoby prywatne, a rotacja lokatorów jest dość duża, co wiąże się również w częstszymi naprawami konserwatorskimi i większą eksploatacją nieruchomości. Konkurencja na tym rynku jest też spora, a i obsługa wynajmu krótkoterminowego jest czasochłonna i droga. Zarządzanie wynajmem przez firmę zewnętrzną może pochłonąć nawet 30 procent przychodu. Dodatkowo, jak doliczymy do tego koszty eksploatacyjne, które są po stronie właściciela i podatek to zostaje w kieszeni około 40% przychodu. Rzadko też zdarza się stuprocentowe obłożenie przez cały rok. W przypadku wynajmu krótkoterminowego rentowność zależna jest od sezonu, konkurencyjności danej oferty i nakładu włożonej pracy w pozyskiwanie nowych lokatorów.

Chce Pani przez to powiedzieć, że nie opłaca się wynajmować turystom apartamentów? Przecież jesteśmy w samym środku turystycznego tygla…

Absolutnie, daleka jestem od stwierdzenia, że wynajem krótkoterminowy jest nieopłacalny. Ale z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że jest coś bardziej opłacalnego, mniej stresującego i absorbującego czasowo. To długoterminowy wynajem korporacyjny, którego rentowność jest wyższa niż w przypadku wynajmu krótkoterminowego. Roczna stopa zwrotu wynosi ponad 6%. Nie zapominajmy, że Trójmiasto to nie tylko prężny ośrodek turystyczny, ale też dynamicznie rozwijający się region biznesowy. Powstają biurowce, ściągani są inwestorzy, coraz więcej dużych, międzynarodowych korporacji się w naszym regionie pojawia, a za nimi pracownicy, wykwalifikowani specjaliści, z całej Polski i ze świata.

Jak wygląda w praktyce długoterminowy wynajem korporacyjny?

Kluczem jest tutaj znalezienie takiego lokatora, który zapewni nam ciągłość wynajmu przez dłuższy czas, a przez to zagwarantuje nam stałe wpływy, bez względu na sezon. Przy zwykłym wynajmie długoterminowym właściciele mieszkań często boją się ryzyka związanego z wynajmem mieszkania rodzinom z dziećmi. Prawo w określonych sytuacjach stoi po stronie najemcy, nawet jeśli Ci nie mogą terminowo regulować swoich zobowiązań wynikających z najmu. Idealne rozwiązanie to właśnie długoterminowy wynajem korporacyjny.

Co to dokładnie znaczy?

Klientem jest firma, korporacja, która wynajmuje mieszkanie dla swojej kadry zarządzającej, czy managerskiej. Ze względu na charakter wynajmujących, ryzyko niewypłacania czynszu, zasiedzenia, itp. jest niwelowane do minimum. Eksploatacja mieszkania jest też dużo mniejsza w porównaniu z tradycyjnym najmem. Mając na uwadze powyższe, jest to najkorzystniejsza z możliwych lokata kapitału i forma wynajmu, a popyt w związku z dynamicznym rozwojem przedsiębiorstw i rynku pracy bardzo duży. Umowa najmu korporacyjnego zawierana jest na okres minimum 12 -24 miesięcy, co jest także bardzo dużym atutem.

Znalezienie klienta korporacyjnego jest jednak trudniejsze niż klienta indywidualnego.

Jeśli chce się to robić samodzielnie, to owszem, ma Pan rację. Zazwyczaj jednak pozyskiwanie podmiotów korporacyjnych zainteresowanych wynajmem leży w gestii wyspecjalizowanej firmy, właściciel nie musi więc prowadzić samodzielnie poszukiwań lokatorów. W Lasota Business Consulting Real Estates mamy dostęp do aktualnej bazy polskich i zagranicznych klientów korporacyjnych, włącznie z większością międzynarodowych firm działających na terenie Trójmiasta. Obecnie poszukujemy na okres 3 lat apartamentów i domów w Trójmieście, m. in. dla oficerów NATO z Polski, Kanady, USA i Czech oraz innych specjalistów, czy linii lotniczych. Reasumując, wynajem z Lasota Business Consulting Real Estates to minimalizacja ryzyka transakcji, pewne i stałe dochody, mniej formalności oraz wygoda i oszczędność czasu.

Autor: Max Radke Prestiż 83 08/2017