Warto przeczytać
Wynajem apartamentów premium dla firm i instytucji zagranicznych

Popyt na luksusowe nieruchomości stopniowo rośnie. W Trójmieście da się zauważyć coraz większe zainteresowanie klientów nieruchomościami drogimi i usytuowanymi w najlepszych trójmiejskich lokalizacjach. Nowe Orłowo, Sopot, centrum Gdyni czy pas nadmorski w Gdańsku – to te miejsca budzą obecnie największe zainteresowanie.

Najważniejsze kwestie umowy najmu zawieranej z cudzoziemcem

Dynamiczny rozwój rynku sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na mieszkania dla kluczowych pracowników międzynarodowych korporacji i coraz częściej decydujemy się na zawarcie umowy najmu z cudzoziemcem. Na co zwrócić szczególną uwagę, gdy stroną umowy najmu jest osoba fizyczna w tym przypadku , a nie bezpośrednio korporacja, spółka czy firma?


Aktualnie poszukujemy
Poszukujemy nieruchomości

Aktualnie poszukujemy dla naszych kontrahentów następujących apartamentów i domów (czytaj dalej...)

Polecamy
Nieruchomość inwestycyjna na wynajem

Łączna liczba Polaków mieszkająca w wynajmowanych mieszkaniach przekracza 2 mln osób. Udział najmu w krajowym zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych wynosi ok. 5%, podczas gdy w krajach zachodniej Europy poziom ten osiąga 15-20%. Tendencja wzrostowa sprawia, że w Polsce coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości na wynajem. Jak robić to z głową, by zminimalizować ryzyko inwestycji? O tym rozmawiamy z Agatą Karoliną Lasotą, właścicielką gdyńskiej agencji Lasota Business Consulting.

Najem korporacyjny to pewny zysk

Inwestycje biurowe w Trójmieście rosną jak grzyby po deszczu, rozwija się rynek. Coraz więcej polskich i międzynarodowych korporacji decyduje się na otworzenie swoich oddziałów w naszym regionie. Zwiększa się tym samym zapotrzebowanie na mieszkania dla kluczowych pracowników, kadry managerskiej i zarządzającej. O niuansach i zaletach najmu korporacyjnego rozmawiamy z Agatą Karoliną Lasotą, właścicielką i managerem agencji Lasota Business Consulting Real Estates, oferującą szeroki wybór nowoczesnych apartamentów dostosowanych do tego typu wynajmu.

Nieruchomość premium pod inwestycję

Inwestowanie w nieruchomości od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Kupno mieszkania uważane jest za jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów lokowania kapitału, który daje pewny zysk. W tym segmencie największą stopę zwrotu gwarantują nieruchomości premium. O tym jak dobrze kupić i sprzedać nieruchomość luksusową rozmawiamy z Agatą Karoliną Lasotą, właścicielką kancelarii LB Consulting.

Apartament inwestycyjny niuanse, pułapki, zalety

Właściciele apartamentów chcąc przeznaczyć swoje mieszkanie na wynajem, często stoją przed dylematem, jaką formę wynajmu wybrać – wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy? Warto pamiętać, że przy wynajmie krótkoterminowym mieszkanie musi wyróżniać się innymi cechami, niż przy długoterminowym. Różnica występuje również w stopie zwrotu inwestycji oraz w kosztach i czasie, które trzeba przeznaczyć na szukanie lokatorów. O apartamentach inwestycyjnych rozmawiamy z Agatą Karolina Lasota, właścicielką kancelarii Lasota Business Consulting.

Wynajem nieruchomości premium pobyt przerasta podaż

Ponad 2 miliony Polaków mieszkało w wynajmowanych mieszkaniach na koniec roku 2016. Szacuje się, że na koniec roku 2017 ta liczba zwiększy się o 10 procent. Tak dynamiczny wzrost cieszy zwłaszcza tych, którzy inwestują w nieruchomości, popyt bowiem kształtuje podaż. Jednym z najlepszych rynków nieruchomości inwestycyjnych w Polsce jest Trójmiasto – twierdzi Agata Karolina Lasota, właścicielka kancelarii Lasota Business Consulting.

Agata Karolina Lasota

Wynajem nieruchomości premium pobyt przerasta podaż

Ponad 2 miliony Polaków mieszkało w wynajmowanych mieszkaniach na koniec roku 2016. Szacuje się, że na koniec roku 2017 ta liczba zwiększy się o 10 procent. Tak dynamiczny wzrost cieszy zwłaszcza tych, którzy inwestują w nieruchomości, popyt bowiem kształtuje podaż. Jednym z najlepszych rynków nieruchomości inwestycyjnych w Polsce jest Trójmiasto – twierdzi Agata Karolina Lasota, właścicielka kancelarii Lasota Business Consulting.

Pani Agato, dane statystyczne mówią, że udział najmu w krajowym zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych wynosi ok. 5%, podczas gdy w krajach zachodniej Europy poziom ten osiąga 15- 20%.Polska goni Europę. Czy to oznacza, że inwestowanie w nieruchomości jest perspektywiczne?

Nieruchomości od dawna uważane są za inwestycję bezpieczną i perspektywiczną. I to się nie zmienia. Dzisiaj to nie tylko inwestycja, dzięki której czerpiemy zyski z wynajmu, ale też dobry sposób na zabezpieczenie ulokowanie kapitału, a jeśli dobrze kupimy nieruchomość, to jest również szansa na wzrost wartości nieruchomości w czasie. Z mojej praktyki biznesowej wynika, że nieruchomości premium i nieruchomości luksusowe cieszą się bardzo dużą popularnością, zarówno wśród tych, którzy kupują z myślą o zarobku, jak i wśród tych, którzy są zainteresowani wynajmem.

Gdzie w Trójmieście zatem ludzie zamożni wynajmują mieszkania?

Mogę odpowiedzieć na podstawie doświadczeń w obsłudze moich klientów. W Gdyni są dwie najbardziej pożądane lokalizacje. To Kamienna Góra oraz nadmorska część Orłowa. W Sopocie jego centralna część oraz Sopot Dolny, w bezpośrednim sąsiedztwie plaży.

A w Gdańsku?

Gdańsk jest bardzo różnorodny. Z jednej strony mamy tutaj bardzo pożądane apartamenty w pasie nadmorskim, od Jelitkowa do Przymorza, w takich inwestycjach jak Tre Mare, Nadmorski Dwór, czy Neptun Park. Z drugiej zaś strony klimatyczne kamienice w starej Oliwie. Rosnące zainteresowanie mieszkaniami na wynajem obserwujemy we Wrzeszczu, gdzie mamy połączenie tradycji i nowoczesności na osiedlu Garnizon, jak i niezwykły klimat starego Wrzeszcza w okolicy Strzyży.

W końcu też zaczyna się dziać na Wyspie Spichrzów.

Wyspa Spichrzów, a także Ołowianka to bardzo prestiżowe lokalizacje. Inwestycje, które tam powstają, głównie Deo Plaza, Granaria, Brabank cieszą się dużym zainteresowaniem. Z pewnością warto kupić tam apartament inwestycyjny. Atrakcyjna lokalizacja, wysoki standard inwestycji dają gwarancję atrakcyjnego najmu, zarówno krótko, jak i długoterminowego. Najbardziej rentowny jest wynajem korporacyjny długoterminowy.

No właśnie, w jednej z naszych poprzednich rozmów stwierdziła Pani, że większą stopę zwrotu daje wynajem długoterminowy.

Tak wynika z mojego doświadczenia zawodowego. Wynajem krótkoterminowy to ciągła rotacja lokatorów. To oznacza szybką eksploatację mieszkania, więcej czasu na doglądanie interesu, nawet jeśli apartament odda się pod zarządzanie zewnętrznej firmie. Ja specjalizuję się w wynajmie długoterminowym, korporacyjnym, z którego roczna stopa zwrotu wynosi ponad 6%. Kluczem jest tutaj znalezienie takiego lokatora, który zapewni nam ciągłość wynajmu przez dłuższy czas, a przez to zagwarantuje nam stałe wpływy, bez względu na sezon. Klientem jest firma, korporacja, która wynajmuje mieszkanie dla swojej kadry zarządzającej, czy managerskiej. Ze względu na charakter wynajmujących, ryzyko niewypłacania czynszu, zasiedzenia, itp. jest niwelowane do minimum.

Jakich najczęściej mieszkań szukają korporacje dla swoich pracowników?

Przede wszystkim w prestiżowej lokalizacji i w wysokim standardzie, kompletnie umeblowane. Ważny jest dogodny dostęp do infrastruktury typu sklepy, rozrywka, fitness kluby, szkoły i przedszkola. Liczy się też wygodny dojazd do pracy, najczęściej do najważniejszych centrów biznesowych Trójmiasta, jak Alchemia, Olivia Business Centre, Tryton, Garnizon, Neptun Office, czy w Gdyni Łużycka Office Park i Pomorski Park Naukowo – Technologiczny. Takie mieszkania na wynajem mamy w swojej ofercie, takich też cały czas poszukujemy dla naszych klientów.

Czyli popyt cały czas rośnie?

Zdecydowanie tak. Mogę nawet powiedzieć, że na chwilę obecną popyt przerasta podaż. Jeśli chodzi o wynajem długoterminowy to bardzo mało na rynku jest mieszkań trzy- i czteropokojowych, w wysokim standardzie i zlokalizowanych w prestiżowych inwestycjach. Mało też jest atrakcyjnych domów. O tego typu nieruchomości często pytają moi klienci i w tym akurat segmencie najtrudniej sprostać ich oczekiwaniom.

Autor: Max Radke Prestiż 86 11/2017