Warto przeczytać
Wynajem apartamentów premium dla firm i instytucji zagranicznych

Popyt na luksusowe nieruchomości stopniowo rośnie. W Trójmieście da się zauważyć coraz większe zainteresowanie klientów nieruchomościami drogimi i usytuowanymi w najlepszych trójmiejskich lokalizacjach. Nowe Orłowo, Sopot, centrum Gdyni czy pas nadmorski w Gdańsku – to te miejsca budzą obecnie największe zainteresowanie.

Najważniejsze kwestie umowy najmu zawieranej z cudzoziemcem

Dynamiczny rozwój rynku sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na mieszkania dla kluczowych pracowników międzynarodowych korporacji i coraz częściej decydujemy się na zawarcie umowy najmu z cudzoziemcem. Na co zwrócić szczególną uwagę, gdy stroną umowy najmu jest osoba fizyczna w tym przypadku , a nie bezpośrednio korporacja, spółka czy firma?


Aktualnie poszukujemy
Poszukujemy nieruchomości

Aktualnie poszukujemy dla naszych kontrahentów następujących apartamentów i domów (czytaj dalej...)

Polecamy
Nieruchomość inwestycyjna na wynajem

Łączna liczba Polaków mieszkająca w wynajmowanych mieszkaniach przekracza 2 mln osób. Udział najmu w krajowym zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych wynosi ok. 5%, podczas gdy w krajach zachodniej Europy poziom ten osiąga 15-20%. Tendencja wzrostowa sprawia, że w Polsce coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości na wynajem. Jak robić to z głową, by zminimalizować ryzyko inwestycji? O tym rozmawiamy z Agatą Karoliną Lasotą, właścicielką gdyńskiej agencji Lasota Business Consulting.

Najem korporacyjny to pewny zysk

Inwestycje biurowe w Trójmieście rosną jak grzyby po deszczu, rozwija się rynek. Coraz więcej polskich i międzynarodowych korporacji decyduje się na otworzenie swoich oddziałów w naszym regionie. Zwiększa się tym samym zapotrzebowanie na mieszkania dla kluczowych pracowników, kadry managerskiej i zarządzającej. O niuansach i zaletach najmu korporacyjnego rozmawiamy z Agatą Karoliną Lasotą, właścicielką i managerem agencji Lasota Business Consulting Real Estates, oferującą szeroki wybór nowoczesnych apartamentów dostosowanych do tego typu wynajmu.

Nieruchomość premium pod inwestycję

Inwestowanie w nieruchomości od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Kupno mieszkania uważane jest za jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów lokowania kapitału, który daje pewny zysk. W tym segmencie największą stopę zwrotu gwarantują nieruchomości premium. O tym jak dobrze kupić i sprzedać nieruchomość luksusową rozmawiamy z Agatą Karoliną Lasotą, właścicielką kancelarii LB Consulting.

Apartament inwestycyjny niuanse, pułapki, zalety

Właściciele apartamentów chcąc przeznaczyć swoje mieszkanie na wynajem, często stoją przed dylematem, jaką formę wynajmu wybrać – wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy? Warto pamiętać, że przy wynajmie krótkoterminowym mieszkanie musi wyróżniać się innymi cechami, niż przy długoterminowym. Różnica występuje również w stopie zwrotu inwestycji oraz w kosztach i czasie, które trzeba przeznaczyć na szukanie lokatorów. O apartamentach inwestycyjnych rozmawiamy z Agatą Karolina Lasota, właścicielką kancelarii Lasota Business Consulting.

Wynajem nieruchomości premium pobyt przerasta podaż

Ponad 2 miliony Polaków mieszkało w wynajmowanych mieszkaniach na koniec roku 2016. Szacuje się, że na koniec roku 2017 ta liczba zwiększy się o 10 procent. Tak dynamiczny wzrost cieszy zwłaszcza tych, którzy inwestują w nieruchomości, popyt bowiem kształtuje podaż. Jednym z najlepszych rynków nieruchomości inwestycyjnych w Polsce jest Trójmiasto – twierdzi Agata Karolina Lasota, właścicielka kancelarii Lasota Business Consulting.

Agata Karolina Lasota

NIERUCHOMOŚĆ INWESTYCYJNA NA WYNAJEM

Łączna liczba Polaków mieszkająca w wynajmowanych mieszkaniach przekracza 2 mln osób. Udział najmu w krajowym zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych wynosi ok. 5%, podczas gdy w krajach zachodniej Europy poziom ten osiąga 15-20%. Tendencja wzrostowa sprawia, że w Polsce coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości na wynajem. Jak robić to z głową, by zminimalizować ryzyko inwestycji? O tym rozmawiamy z Agatą Karoliną Lasotą, właścicielką gdyńskiej agencji Lasota Business Consulting. Pani Agato, spotykamy się po już po raz kolejny by porozmawiać o rynku nieruchomości. Dzisiaj chciałbym poruszyć temat niezwykle modny w ostatnim czasie – nieruchomości pod inwestycję. Polacy kupują na potęgę. Skąd takie zainteresowanie? Odpowiedź jest prosta. Rynki finansowe są mocno niestabilne, lokaty bankowe mało atrakcyjne. Nieruchomości od dawna uważane są za bezpieczną formę lokaty kapitału i inwestycji. Z najnowszych danych portalu domiporta.pl wynika, że średnia rentowność najmu w Polsce wynosi obecnie 5,28 proc. W najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach może sięgnąć 6, a nawet więcej proc. W dzisiejszych czasach to bardzo przyzwoite wskaźniki. Nic zatem dziwnego, że według Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, 51 proc. inwestujących Polaków wybrało nieruchomości, by ulokować swój kapitał.

Pani zna temat zarówno od strony inwestora, jak i kupującego. Porozmawiajmy najpierw o nieruchomości pod inwestycję ze strony inwestora. Mam gotówkę i chcę kupić nieruchomość, na której planuję zarabiać. Jak kupić, co kupić, by nie stracić?

Przede wszystkim, nie musi mieć Pan całej potrzebnej gotówki, wystarczy zdolność kredytowa. Kredyty hipoteczne są dzisiaj tanie i przy dobrym modelu biznesowym, można zbudować atrakcyjny portfel nieruchomości nie wydając przy tym zbyt dużych pieniędzy. Ale oczywiście gotówka wiele ułatwia. W agencji Lasota Business Consulting, gdy szukamy dla naszych klientów nieruchomości pod inwestycje, bierzemy pod uwagę dwa rodzaje zysków – bieżące przychody z najmu oraz wzrost wartości nieruchomości w czasie. Inwestorom zawsze pomagamy w zrobieniu planu inwestycyjnego, który pozwoli zminimalizować ryzyko i oszacować potencjalne przychody i zyski.

Czym jest taki plan inwestycyjny?

Załóżmy, że ma Pan 500-600 tysięcy złotych i chce Pan kupić nieruchomość, którą przeznaczy Pan na wynajem. I tyle Pan wie. Reszta należy do nas. Przy tworzeniu planu inwestycyjnego rozważamy takie aspekty, jak nieruchomość z rynku wtórnego, czy pierwotnego, stan mieszkania i koszty ewentualnego remontu, lokalizacja, metraż i ilość pokoi, rozmieszczenie pomieszczeń, miejsce w hali garażowej, itp. Wszystko to wpływa na realną stopę zwrotu i łatwość znalezienia solidnego najemcy. W tym ostatnim też możemy pomóc, naszą specjalnością jest wynajem długoterminowy dla firm i instytucji zagranicznych. Tego typu najem jest bezpieczniejszy i bardziej opłacalny. Generalnie, jeśli chodzi o zyski z najmu, to wszystko zależy od tego, jak szybko znajdziemy najemców i czy uda nam się uzyskać optymalną stawkę najmu.

Przyjrzyjmy się teraz tematowi od drugiej strony. Chcę wynająć apartament w Trójmieście. W dobrej lokalizacji i w dobrym standardzie. Co mi Pani może zaoferować?

Najpopularniejsze lokalizacje w Trójmieście to niezmiennie w Gdańsku pas nadmorski, Przymorze, Oliwa, Wrzeszcz, Śródmieście, w Gdyni oczywiście Orłowo i Kamienna Góra, duże zainteresowanie jest lokalami w dolnym i górnym Sopocie. Sęk w tym, że popyt przerasta podaż. Mam kolejkę inwestorów, którzy w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach chcą kupić nieruchomość, mam też klientów, którzy szukają atrakcyjnych apartamentów lub domów na wynajem. Dlatego jeśli jest Pan posiadaczem takiej nieruchomości i chciałby Pan ją przekazać do wynajmu, agenci Lasota Business Consulting są w stanie w krótkim czasie znaleźć solidnego najemcę. 3

Dlaczego warto kupić, sprzedać, wynająć z Lasota Business Consulting?

Dlatego, że oferujemy model współpracy indywidualnej, zarówno z klientem kupującym, jak i sprzedającym. Model ten gwarantuje szereg korzyści, które zwiększą widoczność oferty nie tylko na portalach ogłoszeniowych, ale też wśród wielu naszych lojalnych klientów, co przyspieszy proces poszukiwania poważnego nabywcy lub najemcy nieruchomości. Swoim klientom proponuję usługę LBC Exclusive, zapewniającą nie tylko lepszą widoczność oferty, ale przede wszystkim szereg innych zalet takich jak: najefektywniejsze i sprawdzone zagraniczne portale ogłoszeniowe, prasę branżową czy newsletter Lasota Buisness Consulting Real Estates oraz media społecznościowe.

Autor: Max Radke Prestiż 89 02/2018