Warto przeczytać
Wynajem apartamentów premium dla firm i instytucji zagranicznych

Popyt na luksusowe nieruchomości stopniowo rośnie. W Trójmieście da się zauważyć coraz większe zainteresowanie klientów nieruchomościami drogimi i usytuowanymi w najlepszych trójmiejskich lokalizacjach. Nowe Orłowo, Sopot, centrum Gdyni czy pas nadmorski w Gdańsku – to te miejsca budzą obecnie największe zainteresowanie.

Najważniejsze kwestie umowy najmu zawieranej z cudzoziemcem

Dynamiczny rozwój rynku sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na mieszkania dla kluczowych pracowników międzynarodowych korporacji i coraz częściej decydujemy się na zawarcie umowy najmu z cudzoziemcem. Na co zwrócić szczególną uwagę, gdy stroną umowy najmu jest osoba fizyczna w tym przypadku , a nie bezpośrednio korporacja, spółka czy firma?


Aktualnie poszukujemy
Poszukujemy nieruchomości

Aktualnie poszukujemy dla naszych kontrahentów następujących apartamentów i domów (czytaj dalej...)

Polecamy
Nieruchomość inwestycyjna na wynajem

Łączna liczba Polaków mieszkająca w wynajmowanych mieszkaniach przekracza 2 mln osób. Udział najmu w krajowym zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych wynosi ok. 5%, podczas gdy w krajach zachodniej Europy poziom ten osiąga 15-20%. Tendencja wzrostowa sprawia, że w Polsce coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości na wynajem. Jak robić to z głową, by zminimalizować ryzyko inwestycji? O tym rozmawiamy z Agatą Karoliną Lasotą, właścicielką gdyńskiej agencji Lasota Business Consulting.

Najem korporacyjny to pewny zysk

Inwestycje biurowe w Trójmieście rosną jak grzyby po deszczu, rozwija się rynek. Coraz więcej polskich i międzynarodowych korporacji decyduje się na otworzenie swoich oddziałów w naszym regionie. Zwiększa się tym samym zapotrzebowanie na mieszkania dla kluczowych pracowników, kadry managerskiej i zarządzającej. O niuansach i zaletach najmu korporacyjnego rozmawiamy z Agatą Karoliną Lasotą, właścicielką i managerem agencji Lasota Business Consulting Real Estates, oferującą szeroki wybór nowoczesnych apartamentów dostosowanych do tego typu wynajmu.

Nieruchomość premium pod inwestycję

Inwestowanie w nieruchomości od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Kupno mieszkania uważane jest za jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów lokowania kapitału, który daje pewny zysk. W tym segmencie największą stopę zwrotu gwarantują nieruchomości premium. O tym jak dobrze kupić i sprzedać nieruchomość luksusową rozmawiamy z Agatą Karoliną Lasotą, właścicielką kancelarii LB Consulting.

Apartament inwestycyjny niuanse, pułapki, zalety

Właściciele apartamentów chcąc przeznaczyć swoje mieszkanie na wynajem, często stoją przed dylematem, jaką formę wynajmu wybrać – wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy? Warto pamiętać, że przy wynajmie krótkoterminowym mieszkanie musi wyróżniać się innymi cechami, niż przy długoterminowym. Różnica występuje również w stopie zwrotu inwestycji oraz w kosztach i czasie, które trzeba przeznaczyć na szukanie lokatorów. O apartamentach inwestycyjnych rozmawiamy z Agatą Karolina Lasota, właścicielką kancelarii Lasota Business Consulting.

Wynajem nieruchomości premium pobyt przerasta podaż

Ponad 2 miliony Polaków mieszkało w wynajmowanych mieszkaniach na koniec roku 2016. Szacuje się, że na koniec roku 2017 ta liczba zwiększy się o 10 procent. Tak dynamiczny wzrost cieszy zwłaszcza tych, którzy inwestują w nieruchomości, popyt bowiem kształtuje podaż. Jednym z najlepszych rynków nieruchomości inwestycyjnych w Polsce jest Trójmiasto – twierdzi Agata Karolina Lasota, właścicielka kancelarii Lasota Business Consulting.

WYNAJEM APARTAMENTÓW PREMIUM DLA FIRM I INSTYTUCJI ZAGRANICZNYCH

Popyt na luksusowe nieruchomości stopniowo rośnie. W Trójmieście da się zauważyć coraz większe zainteresowanie klientów nieruchomościami drogimi i usytuowanymi w najlepszych trójmiejskich lokalizacjach. Nowe Orłowo, Sopot, centrum Gdyni czy pas nadmorski w Gdańsku – to te miejsca budzą obecnie największe zainteresowanie. Pani Agato, czy rynek apartamentów premium na wynajem w Trójmieście jest atrakcyjny?

Z pewnością jest atrakcyjny, o czym świadczą zrealizowane, a także planowane, bądź już będące w toku inwestycje. Najlepsze apartamenty znikają z oferty deweloperów błyskawicznie. Często potem pojawiają się one na rynku wtórnym, gdyż po prostu można je odsprzedać z zyskiem, często też służą ludziom z innych części kraju lub z zagranicy jako tak zwany second home, a często też są one kupowane z myślą o wynajmie krótko lub długoterminowym. O tym, że jest to rynek bardzo atrakcyjny świadczy też fakt, że popyt przerasta podaż. Wciąż buduje się za mało apartamentów premium w stosunku do realnego zapotrzebowania.

Załóżmy, że jestem właścicielem doskonale zlokalizowanego 100-metrowego apartamentu w Dolnym Sopocie. Apartament jest luksusowy, świetnie umeblowany. Decyduję się na wynajem. Jakie mam możliwości.

Jeśli przyjdzie Pan z tym apartamentem do firmy Lasota Business Consulting to jest raczej pewne, że od razu znajdziemy Panu dobrego i bezproblemowego klienta. Sprawnie przeprowadzimy Pana przez wszystkie formalności, zabezpieczając Pana interesy.

Ale po co mam przychodzić do Pani, skoro mogę wstawić ogłoszenie na różne portale i wynajmować apartament turystom?

Oczywiście, może Pan tak zrobić i z pewnością znajdzie Pan klientów, wszak Sopot to kurort i miasto turystyczne. Ale wtedy decyduje się Pan na najem krótkoterminowy, który – nawet w Sopocie – jest mniej opłacalny niż najem długoterminowy. Mówimy oczywiście o wynajmie apartamentu premium. Proszę na jednej szali położyć sobie czas poświęcony na doglądanie biznesu, ciągłe, niełatwe kontakty z turystami, o wiele większą eksploatację apartamentu, codzienne sprzątanie, dowożenie pościeli, ręczników, dużo mniejsze obłożenie poza okresem letnim, itp. Oczywiście, może oddać Pan mieszkanie wyspecjalizowanej firmie zarządzającej apartamentami wakacyjnymi, ale wtedy zarobek jest jeszcze mniejszy. Na drugiej szali proszę sobie postawić solidnego najemcę, często z zagranicy, długoterminową umowę, bardzo dobre pieniądze i zero zmartwień.

Takiego najemcę jest mi Pani w stanie znaleźć?

Tak. Specjalizuję się w długoterminowym najmie korporacyjnym. Moimi klientami są duże firmy, korporacje polskie i światowe, instytucje międzynarodowe. Wynajem mieszkania dla pracownika dużej międzynarodowej firmy to bezpieczeństwo i pewność stałego dochodu dla właściciela mieszkania często przez kilka lat. Znalezienie klienta na apartament premium dzisiaj nie jest problemem, szczególnie dla agencji Lasota Business Consulting. Od wielu lat specjalizujemy się w obsłudze klienta korporacyjnego, mamy wielu stałych klientów, którzy za naszym pośrednictwem szukają dla swich najlepszych pracowników i ich rodzin najwyższej klasy apartamentów. Jak już wspomniałam, popyt przerasta podaż i większym problemem jest znalezienie odpowiedniego apartamentu, spełniającego oczekiwania wymagających klientów.

Jakiego typu apartamentów zatem Pani szuka?

Dla oficerów NATO z Polski, Kanady, USA i Czech poszukuję 3-4 pokojowych apartamentów w wysokim standardzie zlokalizowanych w pasie nadmorskim w Gdańsku. Miesięczny budżet to 7000 zł. Kontrahent skandynawski z kolei chciałby ulokować swoich pracowników na Starym Mieście w Gdańsku, najlepiej na Szafarni lub w inwestycjach Kwartał Kamienic lub Brabank. W tym przypadku okres wynajmu to minimum 24 miesiące. Na podobny okres czasu klient z branży IT chciałby wynająć w Dolnym Sopocie apartament 3-4 pokojowy. Inny klient z branży prawniczej dysponuje budżetem 10 tys. zł/mc na wynajem czteropokojowego apartamentu w Nowym Orłowie lub Sopocie, a jeszcze więcej jest w stanie zapłacić europejski konsulat za elegancki dom w wysokim standardzie w pasie nadmorskim. Jak widać, zapotrzebowanie jest duże, klienci są bardzo wymagający, ale są w stanie zapłacić duże pieniądze za luksus, komfort i dobrą lokalizację.Autor: Max Radke Prestiż 88 01/2018